Altán v zahradě: kde začít?

Zahradní altán je běžným prvkem zahradní architektury. Dříve než se však pustíte do montáže konstrukce na zahradě, seznamte se s platnými předpisy a pravidly pro výstavbu takových zařízení.

Zahradní altán , i malý a nenápadný, zůstává stavebním objektem, na který se vztahují ustanovení stavebního zákona. Proto si při plánování výstavby tohoto typu stavby nejprve prověřte všechny požadavky a omezení s tím související, abyste věděli, jaký altán bez stavebního povolení by se dal postavit ve vaší zahradě.

1. Vyžaduje altán stavební povolení?

2. Jak je velký altán na pozemku?

3. Co je to zahradní altán podle předpisů?

Vyžaduje altán stavební povolení?

V běžném chápání platí, že stavební zákon se vztahuje pouze na velké investice, přičemž domácí garáž, kůlna či altán jsou jen jednoduché stavby, které nevyžadují zásah či dokonce znalosti úředníků. Toto přesvědčení však není úplně pravdivé. I když předpisy nejsou extrémně omezující ve vztahu k mnoha objektům, které často vznikají v zahradách a rekreačních pozemcích, před postavením altánu se vyplatí seznámit se s výkladem zákona.

V tomto bodě je třeba rozlišovat dva problémy:

Prvním je stavební povolení – úřední dokument, povinný v případě projektů jako je stavba domu. Je výsledkem celého správního řízení směřujícího k rozhodnutí, zda je možné na daném místě postavit stavbu.

Druhým pojmem souvisejícím s předmětem zahradní architektury je oznámení o zahájení prací starostovi nebo stavebnímu úřadu. Jedná se o objekty, které nevyžadují stavební povolení ani vypracování projektu stavby.

Co je altán podle stavebního zákona?

Odpověď na tuto otázku je třeba hledat ve stavebním zákoně. Altán je podle předpisů klasifikován jako „jednopodlažní samostatně stojící stavba“ ak jeho postavení v zahradě zpravidla není zapotřebí stavební povolení, jedině v případě, že na stavebním pozemku není žádné popisné číslo, tím pádem je třeba stavební povolení.

Jak velký altán na pozemku postavit?

Úplné zrušení omezení na výstavbu altánů nebo jiných malých stavebních konstrukcí může vést k četným zneužíváním. Proto zákonodárce zavedl omezení tohoto typu staveb v zahradách a na pozemcích. Základním kritériem pro omezení výstavby přístřešků a altánků je jejich plocha, která by neměla přesáhnout více než 25 m2. Tento konkrétní rozměr se vztahuje na altány , jednopatrové hospodářské budovy, garáže , verandy, zimní zahrady a jiné rekreační budovy. Přesahuje-li však altán tuto velikost, jeho výstavba vyžaduje předchozí získání stavebního povolení.

altán

Podléhá altán notifikaci?

Stavba altánku podléhá ohlášení, pokud jeho velikost nepřesahuje 25 m2. Pokud je však altán větší než 25m2, jeho výstavba vyžaduje získání stavebního povolení nebo v případě, že na stavebním pozemku není žádné popisné číslo, tím pádem je třeba stavební povolení.

Co je to zahradní altán podle pravidel?

Aby byl altán legálním objektem v zahradě, musí splňovat určité požadavky. V opačném případě může být klasifikována jako zcela jiná struktura, která bude následně podléhat jiným předpisům. V zákoně však chybí jasná definice zahradního altánu. Při výstavbě byste se proto měli řídit obecnými zásadami, z nichž nejdůležitější je, že altán je samostatně stojící zařízení. Nemůže přímo sousedit s fasádou domu, protože v takovém případě bude klasifikován jako přístřešek nebo jiná přístavba. Altán je často zařazen jako lehká a zastřešená budova, ale bez cihlových stěn. Konstrukce je obvykle prolamována a stěny, pokud nějaké existují, slouží jako štít proti slunci a větru. Na rozdíl od zahradních domků , altány nemají základy, plné stěny ani vnitřní instalace.

Jakou vzdálenost od hranice pozemku má altán dodržet?

Minimální vzdálenost staveb od hranice pozemku může být 1,5, 3 nebo 4 m – podle druhu zástavby, umístění stavby na přilehlý pozemek a ustanovení územního plánu rozvoje území nebo rozhodnutí o podmínkách zástavby.

Dřevěný altán Alf 4x4m
altán altánky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *